Siber Güvenlik

Siber Güvenlik Tehditleri

Bilişim Dünyasında Güvenlik Tehditleri

Bilişim dünyasında donanım, elektronik cihazlar ve yazılımı çevreleyen tüm bilgi sistemlerinin, sürekli aktif şekilde çalışır durumunu engelleyebilecek ya da zarara sebep olabilecek şahıs ya da şahıslar bilişim sistemleri adına her zaman tehdit unsuru oluşturmaktadır.

Bilişim sistemlerinin, sürekli yenilenmesi ve gelişimiyle beraber bilginin korunması ve aktarılmasının git gide daha basitleşmesinin yanı sıra sisteme müdahale etme, hırsızlık ve verinin silinebilmesi gibi ciddi güvenlik zafiyetlerini de ortaya çıkarmıştır. Risk konusu ele alındığında, güvenlik tedbirlerinin gelişmesi ve kontrolünün sağlanması personelin bilinçlendirilmesinden daha hızlı yol almaktadır. İnternet ortamında tehdit unsurları oluşturan virüsler, Truva atları, keylogger, worm vb. casus uygulamalar, sürekli yenilenen çeşitlilikle şahısları ve kurumları sekteye uğratmaktadırlar. Kullanıcı veri tabanlarının yok olması, kopyalanması, bilgilerin başkasının eline geçmesi, sisteme zararlı yazılım atılması, önemli ticari bilgilerin çalınması, çalışan bilgilerine erişilmesi, kart bilgilerinin sızdırılması işletmenin sistem alt yapısına uygulanabilecek bazı saldırılardır.

siber guvenlik tehditler

    Bilişim dünyası için tehlike arz eden sebepler donanımsal sorunlar, trojan, worm vb. kötü amaçlı yazılmış uygulamalar örnek verilebilir. Bunun yanında doğal afetler, web saldırıları, kullanıcıların ya da çalışanların yüzünden kaynaklı tehditler olabilir. Buna istinaden insanların sebep olduğu ve olmadığı şeklinde iki grupta incelenebilir. Bunlar donanım, yazılım taraflı yapılan geliştirmelerde olabilen hatalar, fiziksel olarak yapılan hatalar ve algoritma da yaşanan işlevsel hatalar olarak nitelendirilebilir. Kişilerin neden oldukları bu hatalar, bilinçli ya da bilinçsiz olabilmektedir. Kurumlar, bilgi güvenliği için odak noktalarını kurum dışına verseler de personellerin daha çok risk taşıdığı gözden kaçmamalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu